Výhody sušení ovoce mrazem
Jíst ovoce je zdravé. Nepochybně. Ale v čerstvém stavu dlouho nevydrží a tepelnou úpravou přijde o vitamíny a svou nutriční hodnotu. Lidé proto stále hledají nové způsoby, kterými ovoce upravit, aby bylo složením co nejvěrnější čerstvému originálu. Přišlo se tak na metodu zvanou lyofilizace. O co jde a jaké jsou výhody tohoto postupu?
Lyofilizace neboli sušení mrazem je v dnešním světě docela vítanou novinkou. Při této úpravě totiž v ovoci zůstávají veškeré minerály i vitamíny. Konzumace tohoto ovoce má spoustu výhod, snad jedinou nevýhodou zůstává poněkud vyšší cena. K dostání je již spousta druhů ovoce v obchodech se zdravou výživou, supermarketech, hypermarketech i větších drogeriích. Tímto procesem lze upravovat vlastně cokoli, protože obecně se jedná o metodu sušení vlhkých materiálů.
A jaký je postup lyofilizace? Probíhá ve třech fázích:
- Zmrazení
Ovoce se zmrazí pod teplotu, která zamezuje existenci kapalin v něm – nedojde tak k tání místo potřebné sublimace.
- Primární sušení
Pomocí snížení tlaku vzduchu a vedením a zářením (nikoli prouděním) tepla dojde k sublimaci, při které se z materiálu odstraní asi 95 % vody. Sušení nelze uspěchat, aby nedošlo k poškození materiálu, trvá proto několik hodin i dní.
- Sekundární sušení
Pro dosažení suššího stavu je někdy třeba zavést ještě druhou fázi sušení, při které se odstraní zbývající molekuly vody na povrchu adsorpcí.
Výhod tohoto sušení je celá řada, kromě uvedeného zachování vitamínů a minerálů to jsou dále například:
- Nedojde ke změně struktury – na pohled vypadá pořád stejně chutně.
- Díky koncentraci přirozeného cukru v ovoci se pak chuťově zdá ještě sladší.
Ovoce sušené mrazem Naklíčeno chutná stejně dobře, jako to čerstvé. Naopak u něj můžeme najít spoustu dalších výhod, jako delší trvanlivost, zbavení nečistot v průběhu procesu a také to, že se jedná o zdravější způsob mlsání. Vezměte si k televizi místo tolik oblíbených chipsů lyofilizované ovoce a uvidíte…