Jedny z nejvlivnějších knih 21. století
21. století přineslo obrovské množství literárních děl, která ovlivnila naše myšlení, společnost i kulturu. Některé knihy se staly bestsellery, některé dostály slávě až poté, co byly v tomto období opětovně vydané. To, že literatura dokáže ovlivnit širokou masu čtenářů a s nadsázkou lze říct, že i celý svět, víme prakticky od doby, co knihy existují. I v 21. století se objevila tedy díla, která naši společnost výrazně ovlivnila. A my se na některé z nich podíváme.
Harry Potter a Kámen mudrců – J. K. Rowlingová
Zatímco v Británii vyšel první díl Harryho Pottera ještě v 21. století, u nás vyšel poprvé v roce 2000. Vliv tohoto díla byl ohromný. Harry Potter přivedl ke čtení milióny dětí a stal se základem knih pro mladé čtenáře. Dal vzniknout globálnímu fenoménu fantasy literatury, která se propojila i do filmů, počítačových her a mnoho dalších oblastí.
Cesta – Cormac McCarthy
Cesta je postapokalyptickým románem, který zaujme především svou syrovou, temnou a bezútěšnou atmosférou. Zobrazuje příběh otce a syna, kteří bojují o přežití ve světě, který je po apokalypse zcela zničený. Kniha zkoumá také důsledky ekologických katastrof a lidské chování ve světě, kde není nic tak, jak, známe. U toho se soustředí na vztah otce se synem a na rodičovskou lásku.
Příběh služebnice – Margaret Atwood
I když Příběh služebnice vyšel poprvé v roce 1985, slávu mi vyneslo až opětovné vydání v 21. století, zejména kvůli stejnojmennému seriálu, který vyšel. Kniha je až děsivým odrazem dnešního života v USA. Po pandemii a ekologické krizi se zvyšuje neplodnost mezi ženami, což vede k vytvoření systému, ve kterém jsou ženy degradovány na pouhé „služebnice“, které mají za úkol rodit bohatým párům děti.
Zlodějka knih – Markus Zusak
Příběh se odehrává v prostředí holocaustu a vypráví příběh z prostředí Smrti. Zachycuje příběh dívky Liesel v nacistickém Německu. Kniha představuje zejména naději, multikulturní pohled na 2. světovou válku a zdůrazňuje důležitost lidského ducha.